Ölümlü Trafik Kaza Raporu
Ölümlü Trafik Kaza Raporu

Ölümlü Trafik Kaza Raporu

 

Ölümlü trafik kaza raporuna itiraz

 

Ölümlü trafik kaza raporu, kazaya karışan taraflardan bir veya bir kaçının kazadan dolayı olay yerinde hayatını kaybetmesi sonucu oluşturulan raporlardır. Trafik kazası ölümlü olduğundan kaza yerini detaylı incelemek için cumhuriyet savcısı veya savcının görevlendireceği inceleme ekipleri olay yerinde iz ve delillerin tespitini yaparlar.

 


Ölümlü trafik kazasında kaza yeri terk
 

Ölümlü trafik kazalarında olay yeri terk olsa da kaza mevcut delilleriyle cumhuriyet savcısı veya talimatı ile olay yerine gelen olay yeri inceleme ekiplerince incelemeye devam eder. Trafik görevlileri olay yerinde bulunan; kan, araç döküntüsü veya parçaları, yol üzerindeki izler doğrultusunda sürücü ya da araç firar gösterilerek mevcut matbu kaza raporu üzerinden eldeki veriler ışığında rapor tanzim eder.

 

Ölümlü trafik kaza raporuna itiraz
 

Ölümlü trafik kazaları adli konu olduğundan doğrudan kamu davası açılır ve itiraz durumu kolluk ifadesinde de verilebilir. Bu bakımdan dolaylı olarak mahkemeye başvurmanıza gerek kalmayacaktır.

 

Ölümlü trafik kaza raporuna itiraz süresi

 

Ölümlü trafik kazasında halihazırda mahkeme devam ettiğinden mahkeme süresince trafik kaza raporu ve bilirkişi raporlarına itiraz etme hakkınız vardır.

 

Ölümlü trafik kazasında bilirkişi raporuna itiraz

 

Mahkemeye intikal eden fezleke dosyasının son karara bağlanması için hakim tarafından trafik kazasına  bilirkişi atanabilir. Bilirkişi, kendisine daha kapsamlı şeklide gelmiş olan fezleke dosyasını (trafik kaza raporu, taraf-tanık ifadeleri, varsa fotoğraf kamera kayıtları gibi) mahkemenin vermiş olduğu geniş sürede inceleyip bir rapor hazırlar. Ancak çoğu bilirkişi ilk tutulan trafik kaza raporu doğrultusunda bir rapor ortaya çıkardığından yukarıda bahsedilen sıkıntılar mahkeme safhasında da devam eder. Bu durum sonucu tarafların itirazı, fezlekenin başka bilirkişilerce de incelenmesine neden olsa da etkili hazırlanmamış raporlar arasında nihai karar alınan çoğunluk karalarına çıkar.

 

Ölümlü trafik kazasında kaza yerini terk edenin sorumluluğu
 

Ölümlü trafik kazalarında kaza yerini aracı ile birlikte terk eden sürücünün kaza sonrası sürücü olduğunu iddia edip ilgili merkeze veya kaza yerine gelmesinde ilgili kolluk onun sürücü olduğuna dair kuvvetli delil bulamadığında (kamera kaydı gibi) araç sürücüsünü kazada firar olarak girilecektir. Araç çarpma şiddeti hasarından tespit edilmesi kolay iken sürücü için aynısını söylemek zordur. Bu aşamada birinci derecen sorumlu tespit edilen aracın ruhsat sahibidir. Olay yerine sonradan sürücü olduğunu iddia ederek gelen şahsın bilgi veren şeklinde ifadesi alınır.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014