Yaralanmalı Trafik Kaza Raporu
Yaralanmalı Trafik Kaza Raporu

Yaralanmalı Trafik Kaza Raporu

 

Yaralanmalı trafik kaza raporuna itiraz

 

Yaralanmalı trafik kaza raporu kazaya karışan taraflardan bir yada bir kaçının kazadan dolayı yaralanması sonucu oluşturulan raporlardır. Yaralı şahsın hastanede veya izleme günüde hayatını kaybetmesi kazayı ölümlü yapsa da ilk doldurulan rapor yaralanmalı olarak kalacaktır. Ölüm tehlikesi olan yada kazazedelerin çokluğu durumlarında savcı talimatlı olay yeri inceleme delil-iz toplamada yardımcı ekip olarak olay yerine gelebilirler.

 

 

Yaralanmalı trafik kazasında kaza yeri terk

 

Yaralanmalı trafik kazasında olay yeri terk edilirse kazanın mahiyetine göre ilgili görevliler hareket etmektedir. Trafik kazasında yaralanama hafif ve olay yerinde kazaya ait iz emare delil yoksa trafik görevlileri çoğu kez trafik kaza raporu tanzim edilmeyip konuyu ilgili merkeze bildirirler. Ancak yaralanmaların ağır olduğu kazalar paralelinde olay yerinde delillerin de artacağından mevcut olay yeri delil krokisine göre trafik kaza rapor tanzim edilecektir.

 

Yaralanmalı trafik kazasında kaza yerini terk edenin sorumluluğu

 

Yaralanmalı trafik kazalarında tıpkı ölümlü trafik kazalarında gibi kaza yerini aracı ile birlikte terk eden sürücünün kaza sonrası sürücü olduğunu iddia edip ilgili merkeze yada kaza yerine gelmesinde ilgili kolluk onun sürücü olduğuna dair kuvvetli bir delil bulamadığında (kamera kaydı gibi) araç sürücüsünü kazada firar olarak girilecektir. Aracın, çarpma şiddeti hasarından tespit edilmesi kolay iken sürücü için aynısını söylemek zordur. Bu aşamada birinci derecen sorumlu tespit edilen aracın ruhsat sahibidir. Olay yerine sonradan sürücü olduğunu iddia ederek gelen şahsın bilgi veren şeklinde ifadesi alınır

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014