Maddi Hasarlı Trafik Kaza Raporu
Maddi Hasarlı Trafik Kaza Raporu

Maddi Hasarlı Trafik Kaza Raporu

 

Maddi hasarlı trafik kaza raporuna itiraz

 

Maddi hasarlı trafik kaza raporu araçlardan bir yada birkaçının yalnızca maddi hasarla sonuçlanıp oluşturulduğu kaza raporlardır. Kaskosu olmayan araçların Tek taraflı olarak maddi hasarlı trafik kazalarına karışmasında sigorta şirketleri araç hasarı konusunda herhangi bir ödeme yapmaz. Ancak kazada eğer kamu malı yada 2. Şahıslar zarar gördüyse bu zararların temini için trafik görevlilerin maddi hasarlı trafik kaza raporu tutması gerekmektedir.

 


Maddi hasarlı trafik kazasında kaza yeri terk

 

Tek taraflı maddi hasarlı trafik kazalarında kaza yeri terk konusunda ilgili görevli sürücü firar olarak notunu alır ve araç plakasına kaza yeri terk olduğundan idari para cezası yazılır. Araç ruhsat sahibinden başkasına teslim edilemeyeceğinden yediemin otoparkına çekilerek muhafaza edilir.

Çok araçlı kazalarda da terk eden sürücünün kusurlu olması durumunda kaza sonrası karşı tarafta oluşan hasar kaybından firar sürücünün kullanmış olduğu aracın ruhsat sahibi sorumludur.

Sürücünün kaza yerinden firar olması trafik kazasında kusurlu olduğu manasına gelmez. Sürücünün kaza yerinden firar olmasına etki eden durumlar genelde;

  • Ehliyetinin yetersiz veya olmaması, önceden el konulması
  • Alkollü yada uyuşturucu kullanması
  • Aranması olması
  • Kaza sonrası korku
  • Tarafların şiddet göstermesi

 

Sürücülerin zorunlu nedenlerden ötürü kaza yerini terk etmesi (korku şiddet olayları gibi) gidecekleri yer genelde polis merkezi olduğundan ifadelerindeki tutarlılıkları ve deliller sonucu kişiler kolluk tarafından firar olmadan sürücü olarak değerlendirilebilir. Ancak terk nedeni ile idari işlem yapılır.

 

Maddi hasarlı trafik kazasında kaza yerini terk edenin sorumluluğu

 

Maddi hasarlı trafik kaza raporu sürücü firar şeklinde tutulmuşsa sorumluluk firar olan aracın ruhsat sahibine aittir. Eğer araç sürücü ile birlikte firar ve diğer sürücü tarafından firar olan aracın plakası alınmışsa plaka üzerinden renk marka model uyumluluğunun sağlaması yapılarak araç polis merkezine çağrılarak sürücü firar şeklinde rapor tutulur.

Plakada alınamadıysa bölge civarında kamera araştırması yapılarak sonuç elde edilmeye çalışılır.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014